O bádání v archivech

Začátkem devadesátých let jsem na setkání válečných veteránů v Plzeňském dvoře hovořil s panem Lubomírem Úlehlou, za války sloužícím v čs. zahraniční armádě a ve francouzském letectvu, a pátral po jakékoliv informaci o čs. občanech působících v jednotkách generála de Gaulla. Během rozhovoru mi mimo jiné sdělil, že při návratu do vlasti se v repatriačním transportu setkal s jedním čs. důstojníkem vyšší hodnosti, který sloužil ve francouzské armádě v Pacifiku. Na detaily si ale nepamatoval. V té chvíli jsem si řekl, jaká škoda - málo informací, na takovém základě to přece není možné zjistit. Po jisté době jsem názor změnil, zmýlil jsem se, zjistit se to dá.

Pokud se rozhodnete hledat bližší informace o 2. světové válce a čs. zahraniční armádě nebo o čs. občanech zapojených do činnosti spojeneckých armád ve stejném období, možná dál v textu najdete vodítka či nápady vhodné pro Vaše pátrání.

Když znáte pouze jméno vojáka čs. zahraniční armády, snažte se zjistit jeho evidenční nebo-li odvodové číslo, což je asi nejdůležitější a nejpřesnější identifikační znak. Použijte databázi umístěnou na stránkách Vojenského ústředního - Vojenského historického archivu (dále VÚA-VHA) nebo v knihovnách dostupný Jmenný seznam příslušníků čs. zahraniční armády na západě, vydaný Vojenským historickým ústavem (zdroj seznamu se nachází ve VÚA-VHA). Podle evidenčního čísla je možné zjistit další osobní nacionále a na základě nich zahájit studium. Pokud dotyčný měl za války důstojnickou hodnost má ve VÚA-VHA Kvalifikační list (KVL). Jestliže sloužil jako vojín nebo poddůstojník a jeho ročník narození je 1910 a nižší, bude se zde pravděpodobně nacházet jeho Kmenový list (KML). Mladší ročníky narození, 1911 a výš, mají Kmenové listy uložené ve slovenských archivech a je tedy nutné se žádostí oslovit Vojenský historický ústav v Bratislavě. Kvalifikační a kmenové listy většinou obsahují popis vojenské služby, záznamy o vojenském vzdělání, posudky či ve výjimečných případech fotografii. Může zde být ale i minimum informací nebo, v tom nejhorším případě, se příslušné listy nedochovaly.

Díky bohatým fondům a sbírkám se však nabízí i jiné možnosti. Je nutné prostudovat zpřístupněné inventáře a hledat různé spojitosti. Ze zdrojů osobních materiálů je např. možné si k nahlédnutí v badatelně vyžádat lístek z Kartotéky čs. zahraniční armády - západ, žádost ze sbírky Osvědčení 255 (inventář k dispozici na stránkách VÚA-VHA), nebo případně hledat dokumenty v abecedně řazeném fondu číslo 24, sestavené z materiálů tzv. Londýnského archívu. Na základě zjištěných materiálů lze u většiny hledaných osob sestavit kostru jejich válečné cesty. Pro její doplnění je ale vhodné dohledat i obecné souvislosti z dalších zdrojů např. z válečných deníků nebo kronik jednotek. Úřední záznamy o povýšení nebo vyznamenání lze ověřit ve válečných Sbornících důvěrných výnosů a nařízení (SDVN - jsou uchovávány v několika fondech, např. u Ministerstva národní obrany - Londýn) nebo v poválečném Osobním věstníku MNO (OV MNO - k dispozici na badatelně VÚA-VHA). Informace o změně jednotky se nachází v Kmenových rozkazech, detaily k odvodům v odvodních knihách (uložených ve fondu Náhradního tělesa - Londýn) nebo odvodových lístcích (zde se jedna polovina nachází zařazená ve sbírce 24, druhá zase ve fondu Náhradního tělesa - Londýn).

Pokud však stále nejste spokojený s dosaženými výsledky pátrání, máte možnost obrátit se i na jiné instituce. Velmi dobrým zdrojem informací je Archiv bezpečnostních složek (ABS), který má velmi dobře zpracovanou databázi již zmíněného Londýnského archívu a v rámci rešerše je schopen poskytnout záznamy o materiálech uložených v různých fondech ostatních archivů. Odkazy Vás s velkou pravděpodobností zavedou i do Národního archivu (NA) v Praze. Zde naleznete další spisy Londýnského archívu zařazené zejména do fondů Ministerstva národní obrany - Londýn, Ministerstva vnitra - Londýn nebo Ministerstva sociální péče - Londýn. Velkým kladem zde je, že fondy obsahují informace i k nevojenským osobám. Zajímavé dokumenty má ve svých sbírkách také Archiv Ministerstva zahraničních věcí (AMZV). Ve všech uvedených archivech najdete množství pramenů, je třeba být ale trpělivý a výzkumu věnovat velkou péči.

VÚA-VHA, ABS, NA a AMZV patří mezi největší archivy u nás a pravděpodobně Vám poskytnou vhodné odpovědi na většinu vašich otázek. Pátrat ale samozřejmě můžete i na dalších místech. Zajímavé fondy opatruje např. Archiv Masarykova ústavu a Archiv akademie věd ČR, Archiv kanceláře prezidenta republiky, Archiv Národního muzea, Archiv Moravského zemského muzea, Židovské muzeum nebo různé regionální archivy. Jiné možnosti nabízí knihovny (např. knihovna Libri Prohibiti, knihovna Národního muzea nebo Vojenského historického ústavu), internetové zdroje či zahraniční prameny.

Jak vypadají výsledky takové práce Vám velmi dobře ilustrují stránky pana Beránka, který pátrá po osudech svého prastrýce Silvestra Němce nebo publikace "Co je spravedlivé, kvasí a stává se silou...", vydaná nakladatelstvím Triáda, obsahující výsledky několikaleté badatelské práce rodiny p. Matouška.

valecne.stripky@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky